TJK-F kuruluşunu ilan etti

Fransa’da çalışma yürüten Kürt kadın dernekleri, komünler, kadın meclisleri, komiteler ve inanç kurumları, yöresel dernek ve kurumlarda yer alan kadın bileşimleri bir araya gelerek, Kürt Kadın Hareketi-Fransa (TJK-F) adıyla çatı örgütü kurdu.

19 Haziran 2017 Pazartesi | Kadın

SELMA AKKAYA / PARİS 


Fransa’da yaşayan kadınlar çatı örgütlülüğü yaratmak amacıyla Paris'te kongre gerçekleştirdi. Fransa'nın farklı kentlerinden gelen kadın delegeler, Kürt Kadın Hareketi'nin yerellerde yürütmüş olduğu örgütlenmelerin birlikte hareket etme ve Kürt kadınlarının Fransa'da örgütlenme düzeyini görünür kılmak temelinde bir çatı oluşturmak amacıyla bir araya gelerek yeni yönetimini oluşturdu. 

Meclis ve komünler büyütülecek

Kongre saat 12.00'de Paris Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) lokalinde saygı duruşuyla başladı. Sema Yüce'nin ölüm yıldönümü dolayısıyla onun şahsında tüm Haziran şehitlerine atfedildi.

Ardından divan seçimine geçildi. Divanda FEDA yöneticisi Hüsniye Küçükkeleş, DKTM Eşbaşkanı Şükran Akdoğan ve Kürt Kadın Hareketi adına Zozan Serhat yer aldı. Bir konuşma yapan Serhat, “Onlarca meclis ve komünle yaşamlarını örgütleyen kadınlarımızla bugün burada Fransa'daki  tüm kadın yapılanmalarımızı bir çatı örgütüyle taçlandırmak için bir araya geldik. Tüm meclis ve komünlerimizi onların bıraktığı miras üzerinde büyüteceğiz” dedi. 

Daha sonra ise kongrenin gidişatı konusunda delegeler bilgilendirildi. 

Çatı örgütünün adı TJK-F

Kürt kadın dernekleri, komünler, kadın meclisleri, komiteler ve inanç kurumları, yöresel dernek ve kurumlarda yer alan kadın bileşimleri, çatı örgütün bileşenleri arasında yer alıyor. Yapılan oylamayla çatı örgütünün adı Kürt Kadın Hareketi-Fransa (Tevgera Jinên Kurd-Fransa-TJK-F) olarak belirlendi. TJK-F tüzüğünün okunduğu kongrede TJK-E tüzüğüne bağlı çalışma esas alınırken, Zin Kadın Dernekleri, komünler ve kadın meclislerinin ifadesini bulduğu çatı örgütünün yönetiminin ve yürütmesinin işleyişi delegelere aktarıldı. Oylamayla Marseille, Rennes, Strasbourg ve Paris temsiliyeti esas alınarak Meral Alkan, Jale Bingöl Yurtsever, Cemile Renkliçay, Serpil Dinç, Elif Yolcu bir yıllık yönetim olarak seçildi.

Seçimler ardından yıllık planlama da kararlaştırıldı. Kongre "Jin, Jiyan, Azadî" sloganıyla sona erdi. 770

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA