4. Sakine Cansız Kadın Festivali’nden mesaj: Tek bir cephe olalım

İsviçre’nin Zürih kentinde birçok kadın örgütünün organizesiyle Sakine Cansız Festivali’nin dördüncüsü gerçekleştirildi.

19 Haziran 2017 Pazartesi | Kadın

YOLDA AKKUŞ / ALİ ÖZŞERİK / ZÜRİH


İsviçre’nin Zürih kentinde birçok kadın örgütünün organizesiyle Sakine Cansız Festivali’nin dördüncüsü gerçekleştirildi. Sanatçılar Eylem Aktas, Bêrîvan Arîn, Grup Medî, Erbane Show, Kadın Korosu, Dîlan ve Bakış, YDG  Mêrdîn Kadın Folklor Grubu, Küba Dans Grubu, Li Shalima Dans Grubu’nun performansları kitlede coşkuyu doruğa çıkardı. 

Festival sahası boyunca açılan standlar, çocuk çadırı, resim sergisi, Wan yöresine ait otantik halı sergisi büyük ilgi çekti. Festivalde belgesel film de gösterildi. 


Çıkmazın faturası göçmenlere ödetiliyor

Festival kapsamında moderatörlüğünü Amed-Zürih Kardeşlik Köprüsü Temsilcisi Maya Häss’in yaptığı ‘Kadın ve Özsavunma’ adlı panel düzenlendi. İlk sözü alan Leyla Şahin, göçmen kadınların yaşadığı sorunları dile getirerek, şunları söyledi: “İkinci Dünya Savaşından sonra ülkelerindeki faşizmden ve ucuz işçilikten kaçıp Avrupa ülkelerine gelen göçmenler, entegrasyon sorunları ve ırkçılıkla karşılaşıyor. Göç ve iltica sorunlarına çare olamayan emperyalist güçler, bunun faturasını biz göçmenlere çıkarıyor. Rosa Luxemburg, Sakine Cansızlar ve bugün Rojava’da savaşan kadın yoldaşlarımız bize yol gösteriyor”.


‘Özgürlük ‘hayır’ demekle başlar

İkinci panelist TJK-E üyesi Rojda Yıldırım ise, erkek egemen kültür,  savaş, özsavunma, örgütlenme ekseninde bir konuşma yaptı. Yıldırım şöyle konuştu: ”Ekonomik, fiziksel, psikolojik ve devlet şiddetine karşı dünya genelinde mücadele edilmelidir, bu bizim en en meşru hakkımızdır. Psikolojik ve fiziksel şiddete karşı gelmenin önemi, kendi varlığımıza olan saygı ile orantılıdır. Şiddete hayır demek, kadınların birlikte hareket etmesi demektir. Tek bir cephe olalım, birlikte şiddeti hayatımızdan kovmalıyız ve her kim şiddet uyguluyorsa ona tavır koymalıyız. Özgürlük evde başlar,  işyerinde cinsel şiddete hayır demekle başlar. Şiddete karşı hep birlikte direnmeliyiz”.

Şiddete uğrayan kadınların anısına şiir okuyarak konuşmasına başlayan Sosyalist Kadınlar Birliği temsilcisi Zeynep Çalışkan, ailede ilk eğitimin cinsiyetçi bakış açısı ile verildiğini, çocukların buna göre şekillendirildiğini belirterek, ötekileştirilmiş ve hakim gruplar arasında yaşanan çatışmalarda en fazla kadınların zarar gördüğünü söyledi. 

Kasama temsilcisi Suzanne Schäfe da İsviçre’de kadına yönelik şiddetin boyutlarını masaya yatırdı. 


20’ye yakın örgütün organizesiyle

Festivalde, etkinliği organize eden İsviçre Kürt Kadın Birliği, Kasama, Labyrinthplatz, Mor Verein, Sosyalist Parti, Al Alternative Liste, Dünya Kadın Konferansı, Frauen Cafe, Kampus Cadıları, Medico İnternational, Basta, Grüne (Yeşiller Partisi), SKB, Yeni Kadın, Solifonds, WILPF Schweız International Womens (Barış ve Özgürlük İçin Uluslararası Kadın Ağı), Tev Çand-Kadın, Kongra Star, Free Nekane örgütleri adına ayrı ayrı konuşmalar yapıldı. Festivale adı verilen, Kürt kadın öncülerinden Sakine Cansız’ın kardeşi Metin Cansız da festivali selamlayan bir konuşma yaparak, ablasının kadın mücadelesinin bir sembolü haline gelmesinden ötürü onur duyduklarını söyledi. Cansız, “Umarim onun idealleri  Kürdistan’da ve dünyanın diğer alanlarındas kadınların özgürlüğüne dönüşür“ dedi.

Haber yayına hazırlandığı saatlerde devam ediyordu. 


858

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA