Aleviler ‘Yaz Şenliği’nde buluştu

Bielefeld’de faaliyet yürüten Dergeha Elewiyan OWL “1’inci Yaz Şenliğimiz“ adı altında bir piknik düzenledi. Yüzlerce kişinin katıldığı piknik kültürel etkinliği ile de olumlu tepki aldı.

19 Haziran 2017 Pazartesi | Toplum-Yaşam

MURAT MANG / BİELEFELD 


Bielefeld’de faaliyet yürüten Dergeha Elewiyan OWL “1’inci Yaz Şenliğimiz“ adı altında bir piknik düzenledi. Yüzlerce kişinin katıldığı piknik kültürel etkinliği ile de olumlu tepki aldı.

Çocuk yaşlı, genç kadın her yaştan kesimin katıldığı etkinlik Bielefeld Traver Strasse’de saat 16.00’da saygı duruşu ile başladı. Açılış konuşması Dergeha Elewiyan OWL Eşbaşkanı Gönül Zorlu tarafından yapıldı. Mezopotamya’nın bağrından doğan Kızılbaş/Alevi felsefesine vurgu yaparak konuşmasına başlayan Zorlu, “Alevi, Kürt ve sosyalist aidiyetimizi birbirinden ayırt etmeyi doğru görmüyoruz. Çünkü bizler hem Alevi, hem Kürt, hem de sosyalist devletsiz topluluklar birliğiyiz. Tırpanlanmak ve yok edilmek istenilen bu üç kimliğe dört elle sarılmayı onurlu bir duruş olarak görüyoruz. Dergehan Elewiyan bir sivil toplum kuruluşu olmakla birlikte tarihsel ve toplumsal köklerinden uzaklaşmayan Alevi felsefesinin temsilcisidir” dedi.

‘Alevi’nin Alevi’den farkı yoktur’

Çocukların bir köşede resim yaparak zaman geçirdiği piknik alanında kurulan çadırların etrafına öbeklenen ve derin sohbetler eden Aleviler ve dostları bağlama ve cura eşliğinde Alevi deyişler dinledi. Pikniğin Misafirlerinden FEDA Temsilcisi Pir Paki, Dimilkî ve Türkçe bir konuşma yaptı. Etkinliğe katılmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Paki, konuşmasında Alevilere ve Kürtlere yönelik oynana oyunların Türkiye sınırlarının içinde ifade edilemeyecek durumda olduğuna dikkat çekti. Paki devamla şunları söyledi: “Alevi ve Kürt sorunu dünyayı ilgilendiren bir sorun haline gelmiştir. Alevi’nin Alevi’den farkı yoktur. Alevi Adana’da olsa, Maraş’ta da, Malatya’da da, Dersim’de de olsa Alevi’dir. Biz, Alevi’yi Alevi’den ayıran bir anlayış içinde değiliz. Bu tür anlayışlara karşıyız.“

‘Kadının değerini anlayamamışsak’

Alevi felsefesinde kadının önemine dikkat çekerek konuşmasına devam eden Pir Paki, “Biz Aleviler kendi hanemizde kadının değerini anlayamamışsak, bir kız çocuğunun, bir babanın, bir erkek çocuğunun değeri nedir anlayamamışsak ne Alevi ne sosyalist ne de iyi bir Kürt olabiliriz“ şeklinde konuştu.

‘Fedakar insanlar yalnız bırakmamalı’

Pir Paki’nin ardından alanda bulunan bir diğer misafir konuşmacı ise gazeteci Günay Aslan’dı. Aslan yaptığı kısa konuşmada önemli bir süreçten geçildiğinin altını çizerek Alevilere, Kürtlere büyük haksızlıklar yapıldığını anlatarak şöyle konuştu: “Ülkemizde, Ortadoğu’da, dünyanın dört bir yanında müthiş bir haksızlık yaşanıyor. Türkiye, dünya karanlık bir dönemden geçiyor. Türkiye’nin başta Kürtler ve Aleviler olmak üzere devrimci demokrat dinamik kesimleri gerici faşist bir anlayışın baskısı altında. Bu baskılara direnen yürekli, fedakar insanları yalnız bırakmamak gerekiyor. Aleviler üzerinde oynanan kirli oyunları boşa çıkarmanın yolu da buradan geçer.“

Heyva Sor a Kurdistanê ve Êzîdî kadınlarının da kurdukları standlarla, dayanışma için geldikleri piknik alanında Cizre, Sûr, Nusaybin, Silopi’de evsiz kalanlar ve kimsesiz çocuklar unutulmadı. 

Kürdistan Êzidi Toplumları Merkezi (NAV-YEK) Eşbaşkanı ve Avrupa Êzîdî Kadın Meclisi Üyesi Sabriya Şevgat’ın konuşması da Alevi kadınlar tarafından pür dikkat dinlendi. Konuşmasına Kürtçe başlayıp, Türkçe bitiren Şevgat, Alevilerin ve Êzîdîlerin birçok ortak yanlarının olduğuna vurgu yaparak “Biz Êzîdîler ve Aleviler beyaz katliamdan geçiyoruz. Kökenimiz Mezopotamyadır. Gelecegimiz o topraklardadır. Biz Avrupa’da yabancıyız. Yönümüz Kürdistan’a dönük olmalı” şeklinde konuştu. 

Çeşitli yarışmaların yapıldığı etkinlik yağan yağmura rağmen geç saatlere kadar sürdü.
1012

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA