30 askerin cesedini topladı

Türk ordusu, savaş uçağı, helikopter ve İHA desteğindeki kara birlikleriyle Zap bölgesine girmek istedi. Gerillaların sert müdahalesi sonucu en az 30 asker öldürüldü, 5 asker de yaralandı. Çatışmalar dün de devam etti.

19 Haziran 2017 Pazartesi | Haber

HPG, Çelê (Çukurca) hattından Güney Kürdistan’a kara birliklerini de süren Türk ordusuna ağır darbeler vurduğu duyurdu. 

İşgalci Türk ordusunun 16 Haziran günü Medya Savunma Alanları’na bağlı Zap bölgesine yönelik düzenlediği işgal operasyonu ve operasyon neticesinde başlayan çatışmalar devam ediyor. HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, operasyonun gelişim seyri ve ayrıntıları paylaşıldı:

6 ayrı noktadan müdahale

* Türk ordusu, 17 Haziran günü saat 04.30 sıralarında Küçük Cilo, Şehit Munzur alanları ve Gijnê köyünü yoğun bombardımana tabi tuttu. Ardından karadan Gijnê köyü sırtlarına ve Qela Bedewê alanına girmek istedi. Karadan ilerleyen birliklere ek olarak Skorsky helikopterlerle Qela Bedewê mıntıkasına indirme yaptı. Gerillalar, indirme yapılan birlikler dahil 6 ayrı noktada müdahale etti; 20 Türk askeri öldürüldü.

Yakın mesafeden vurdu

* İlk saldırı ardından toparlanmaya çalışan işgalci Türk ordusunu hedefleyen bir gerilla timi, yakın mesafeden askerleri vurdu; burada da 3 askerin öldürüldüğü tespit edildi. 

Gijnê sırtlarındakiler de

* Eş zamanlı olarak Gijnê sırtlarında konumlanmaya çalışan askerler de hedef alındı. Gijnê sırtlarında düzenlenen eylemde de 2 asker öldürüldü, 3 asker de yaralandı.

Skorsky darbelendi

* Aynı gün öğlenden sonra ölü ve yaralı askerlere yardıma giden bir Türk birliği ve Skorsky tipi bir helikopter de vuruldu. Ağır silahlarla ateş altına alınan Skorsky helikopter darbe alarak alandan uzaklaşmak zorunda kaldı. Aynı ateş esnasında 1 Türk askeri de öldürüldü. Daha sonra Kobra tipi helikopterler desteğinde alana gelen Skorsky helikopterler ölü ve yaralı askerleri alandan uzaklaştırdı.

Gijnê’de ikinci defa

* Gerillalar, saat 17.00’de Gijnê sırtlarındaki Türk güçlerini ikinci kez hedef aldı. Bu saldırıda da tespit edilebilen 1 Türk askeri öldürüldü, 1 asker de yaralandı.

Qela Bedewê’dekiler unutulmadı

* Gerillalar, saat 19.00’da Qela Bedewê mıntıkasında mevzi yapmaya çalışan Türk askerlerini bir kez daha hedef alıp yakın yakın mesafeden etkili bir şekilde vurdu. Bu vuruşlarda tespit edilebilen 3 Türk askeri öldürüldü, 1 asker de yaralandı.

Tüm gücüyle saldırıyor

* İşgalci Türk ordusu sabah saatlerinden gece saat 22.00’ye kadar tüm alanı yoğun bombardımana tabi tuttu. Alanı obüs ve havan toplarıyla aralıksız bir şekilde bombalayan Türk ordusu, savaş uçaklarıyla Nêrvêh, Bêdê, Saca köyleriyle Karker tepesini hedef aldı. Hava saldırıları ardından bombalanan alanlarda çıkan kısmi yangınlara gerillalar müdahale ederek, söndürme çalışması yürüttü.

Mazlum Nusaybin şehit

* 16 Haziran akşamı başlayan işgal operasyonunu engellemek için büyük bir cesaretle savaşan Mazlum Nusaybin şehadete ulaştı. 

Dün öğleden sonra

* Dün öğleden sonra Qela Bedewê’deki askerlere yönelik suikast eylemi düzenlendi; 2 asker öldürüldü.

* Diğer taraftan ağır silah eyleminde 1, mayın eyleminde de 3 asker öldürüldü. 

Ne yapmaya çalışıyor?

HPG kaynaklarına göre, Türk askerleri Güney Kürdistan sınırları içerisinde bulunan Gijnê köyü sırtını ve Qela Bedewê tepesini işgal etmek istiyor. Söz konusu bölge, Avaşin ile Zap alanları arasında stratejik bir öneme sahip.


Çelê ve Şemzînan’da eylemler

HPG, Şehit Bedran Gundikremo ve Şehit Nalin Muş Devrimci Hamlesi kapsamında  Hakkari’nin Şemzînan (Şemdinli) ve Çelê (Çukurca) ilçelerinde Türk ordusuna yönelik bir dizi eylem yaptı.

HPG BİM’in paylaştığı ayrıntılar şöyle:

* YJA Star gerillaları, 17 Haziran günü saat 14.20’de Hakkari’nin Şemzînan ilçesine bağlı Zeytê karakolu ve mevzilerine yönelik eylem gerçekleştirdi. Eylemdeki ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi.

* Gerillalar, 17 Haziran günü saat 06.10’da zırhlı araçlardan oluşan konvoy, Hakkari’nin Çelê ilçesinden Hakkari merkeze doğru ilerlediği esnada hedef aldı. Bu eylemdeki ölü ve yaralı asker sayısı netleştirilemedi.

* Çelê’ye bağlı Zavite karakolu yakınlarında konumlanan askeri bir birliğe 16 Haziran günü saat 15.40’da suikast eylemi düzenlendi; 1 asker öldürüldü.

*  Çelê ilçesine bağlı Çeperê Şêxa mıntıkasında konumlanan işgalci Türk ordusunun bir birliğine yönelik 16 Haziran günü 08.30 ile 09.30 saatleri arasında eylem gerçekleştirdi; ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi.


Dersim’de cezalandırma

Gerillalar, Dersim’de bir ajanı cezalandırdı. BİM’in konuyla ilgili açıklaması şöyle: "Dersim’de gerilla güçlerimizin yerlerini ve hareket tarzlarını ihbar eden, düşman ile işbirliği içinde olan Necmettin Yılmaz isimli şahıs 16 Haziran günü Dersim’e bağlı Zaxge köyü yakınlarında cezalandırıldı."

Herekol’da bir şehit

İşgalci Türk ordusunun 12 Haziran günü Siirt’in Herekol alanında başlattığı operasyonda bölgeye bağlı Şehit Canxurt alanında yaşanan çatışmalarda Rêgeş Mışarê (Mehmet Adıgüzel / Siirt) şehit düştü.ANF/BEHDİNAN


3958

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA