6 yıl sonra Kürt Film Festivali

Berlin Kürt Film Festivali, 6 yıl aradan sonra zengin içeriğiyle izleyiciyle buluşuyor. 28 filmin gösterileceği festivalde, Kürt sinemasının tartışılacağı paneller de olacak.

17 Haziran 2017 Cumartesi | Kültür-Sanat

FEHMİ KATAR / BERLİN


Berlin Kürt Film Festivali altı yıl aradan sonra zengin bir içerikle geri döndü. 

7. Berlin Kürt Film Festivali önceki gün genç kadın yönetmen Soleen Yosuf’un “Huas Ohne Dach-Damsız Ev” filmiyle başladı.

Dokuz yaşındayken ailesi Almanya’ya sığınan genç yönetmenin filmi, Almanya ve Güney Kürdistan arasında bölünmüş olan kendi ailesinin otobiyografisinden kesitler içeriyor. Uluslararası festivalden ödül ile dönen film aslında göçe zorlanmış birçok Kürdün yaşadığı parçalanmışlığı irdeliyor.

Almanya’nın Stuttgart kentinde yaşayan anne Gule Saddam’ın devrilmesinden sonra ülkeye geri dönüş kararı alıyor. Jan annesini bu kararını desteklerken, yarı zamanlı işlerde çalışan Alan ile müzik ile uğraşan Liya ise annelerinin bu kararına karşı çıkarlar. 


Kürdistan’a dönüş

Oğlu Jan ile birlikte Kürdistan’a dönen Gule’nin ölüm haberi ile birlikte Liya ve Alan da Kürdistan’a giderler. Anne bıraktığı mektupta, 15 yıl önce ölen babalarının yanında gömülmeyi vasiyet eder. Birbirinden farklı karakterde olan ve sık sık çatışan üç kardeş annelerinin son vasiyetini yerine getirmeye çalışırken, Kürdistan’ı tanımaya başlar, tanıdıkça da birbirlerine daha çok yaklaşırlar.  


Başarılı bir film

Müziği, coğrafi yapısı, insanıyla, Kürdistan’ın kültürel ve coğrafi zenginliğinin kısa tanıtımı gibi olan film, Kürtlerin trajedi ve kendi içlerinde yaşadıkları çelişki ve ihanete de değiniyor. 

Film zengin karakterleri, içeriği ve kendini izleten çok zekice kurgulanmış kurgusuyla oldukça başarılı bir. Soleen Yosuf, önümüzdeki yıllarda büyük festivallerde aldığı ödüllerle duyarsak şaşırmayacağımız bir isim olacak.


Bir haftalık Kürt film şöleni


7. Kürt Film Festivali, 6 yıl aradan sonra çok daha zengin film içeriğiyle Almanya’daki seyircilerle ile buluşuyor. Festivalde, 28 film gösterimi yani sıra Kürt sinemasının tartışılacağı paneller de yer alacak. 

Festivalin bugünkü programında (17 Haziran) saat 11.00’de Gazeteci Ali Güler, Eyüp Burç ve yönetmen Hüseyin Tabak’ın katılımı ile “Yılmaz Güney’den bugüne, Sinema’da Kürt Kimlik arayışı” paneli yapılacak. 

Saat 12.00’de ise Kürt yönetmen Ayşe Polat’ın da katılacağı “Filmlerdeki belgeselcilik ve belgesellerdeki film” konulu bir workshop yapılacak.

 Yönetmen Haşim Aydemir’in ‘14 Temmuz’ filmi ise 15.00’te Kino 1’de gösterilecek. 

Aynı günün geri kalan programı şöyle:

17:00 Annemin şarkıları, yönetmen Hüseyin Karabey

20:00 Ressabe Hussein Hassan

22:00 Benim Tatlı Biber Diyarım, Hiner Saleem801

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA