‘Irkçılık’ sergisi İnsanlık Müzesi’nde

Paris’teki İnsanlık Müzesi bugünlerde ilginç bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Ötekileştirme, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı tarih ve bilim ışığında değerlendiriliyor.

17 Haziran 2017 Cumartesi | Kültür-Sanat

SELMA AKKAYA / PARİS


Paris’teki İnsanlık Müzesi bugünlerde ilginç bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Ötekileştirme, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı tarih ve bilim ışığında değerlendiriliyor.

Fransa’nın başkenti Paris’teki İnsanlık Müzesi’nde (Musée de l’Homme), her yıl sayısız sergi, görsel tasarımlarla insanlık tarihi ele alınıp konuklara sunuluyor. 1938 tarihli İnsanlık Müzesi, geçtiğimiz yıllarda yeniden restore edilmişti. Altı yıl aradan sonra 2015’te tekrar açılan müze, Paris’te Trocadéro metro girişinden çıktıktan sonra Avenue Paul Doumer caddesi üzerinde. 


Kendinizi test edin

Bugüne kadar sayısız projeyi ağırlayan müze, Mart ayından bu yana devasa bir sergiyi ağırlıyor. Genetik, ekonomi, sosyal bilimler, psikoloji, tarih çerçevesinde ırkçılık konulu sergide; tarih ve bilim ışığında ırkçılık değerlendiriliyor. Sergiyi izlemeye gelenlerinde çeşitli testlere tabi tutulduğu, sergi sırasında algı ve bakış açılarının ne olduğunu algılamaya ve sergiye katmaya çalışan proje görülmeye değer. 

Çarpıcı dekorlar, film yansıtmaları, kent insanı, yoksul mahalle görüntüleri, din ayrımları, tren istasyonlarından görüntüler, cinsiyet, ten rengi, giyim tarzı, inanç biçimi gibi tüm süreçleri içine alan farklı görsel çalışmaları izleyen sergi ziyaretçilerini ise oturulan alanlarda tabletler aracılığıyla sosyal testler bekliyor. Burada amaç, görülen fotoğraf ve görüntülerdeki farklı inanç ve tenlerden insanları nasıl tanımladığımızı anlamak. 


Tarih müzeye taşındı

Irkçılık sadece güncel süreçleri içine alan ve bu alanlarda yaşananlar dışında tarihsel olarak da ele alınıyor. Orta Afrika’daki Pigmelerle, Japonya’daki Ainous’ların da yerel çoğunluk tarafından ırkçılığa nasıl kurban edildiği, Hitler-2. Dünya Savaşı, ABD’deki siyah ve beyaz ayrımı, Ruanda örneği gibi tarihteki birçok ırkçılık örneği fotoğraf, grafik, plastik,heykel ve görsel sanatlar aracılığıyla İnsanlık Müzesi’ne taşınmış bulunuyor. 

8 Ocak 2018’e kadar izlenebilecek serginin girişi 12 Euro. 


425

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA