Mobil telefonlarda dolaşım ücretleri kaldırıldı

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde cep telefonu operatörlerinin abonelere uyguladığı dolaşım (roaming) ücretlerine dünden itibaren son verildi. 10 yıldan fazla bir süredir bu uygulama üzerinde çalışılıyordu.

16 Haziran 2017 Cuma | Dünya

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde cep telefonu operatörlerinin abonelere uyguladığı dolaşım (roaming) ücretlerine dünden itibaren son verildi. 10 yıldan fazla bir süredir bu uygulama üzerinde çalışılıyordu. Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından da onaylanan “Evde gibi dolaşım” adlı roaming düzenlemesi dünden yürürlüğe girdi. 

Düzenlemeyle, 15 Haziran 2017 tarihi itibarıyla, AB içerisinde herhangi bir ülkenin cep telefonu operatör abonesi olan kullanıcı, başka AB ülkesine gerçekleştireceği seyahatlerinde kendi operatör tarifesi ve sözleşmesi üzerinden konuşma, mesajlaşma ve veri paketlerini ilave roaming (dolaşım) ücreti ödemeden kullanacak. 

 Böylece, AB üyesi ülke vatandaşlarının iş, tatil ve özel seyahatlerinde bir başka AB üyesi ülke sınırlarını geçtiğinde aldığı roaming mesajları ve kullanım sınırlamaları son bulacak. 

AB içerisinde seyahatlerde cep telefonu ile yapılan işlemlerde sürpriz faturaların ortadan kalkması sağlanacak.  


 HABER MERKEZİ 


1011

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA