O saldırganlar tutuklandı

Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın bizzat talimatıyla Washington’ta yaşanan koruma teröründe, ABD’de yaşayan 2 Türk tutuklandı.

16 Haziran 2017 Cuma | Dünya

Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın bizzat talimatıyla Washington’ta yaşanan koruma teröründe, ABD’de yaşayan 2 Türk tutuklandı. 

Önceki gün Washington Emniyeti tarafından yapılan kısa açıklamada, Sinan Narin’in başkente komşu Virginia eyaletinde, Eyüp Yıldırım’ın da New Jersey eyaletinde tutuklandığı bildirildi. İki Türk de ağırlaşmış ceza gerektiren saldırı suçlarından yargılanacak. 

Erdoğan’ın korumaları ve bir grup Türk faşisti, 16 Mayıs’ta Washington ziyaretinde barışcıl gösterilerde bulunan Kürtlere saldırmış ve bu saldırı ABD kamuoyu ve basının da nefretle karşılanmıştı. ABD, Temsilciler Meclisi ise fire vermeksizin 397 oyla alınan kararda Erdoğan’ın sebep olduğu rezaleti kınamış ve sorumluların yargılanmasını talep etmişti. 

Nefretle karşılanan saldırı, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın konutunun önünde Erdoğan’ın konuta varışı sırasında yaşanmıştı. Erdoğan, kavgadan önce Beyaz Saray’da Başkan Donald Trump’la 20 dakika bir araya gelmişti. 

Diplomatik gözlemciler, Erdoğan’ın bu denli saldırgan oluşunda  Trump ile yaptığı başarısız görüşmenin etkili olduğunu belirtmişti. 

12 Türk korumaya da suç duyurusu

Öte yandan Associated Press haber ajansı, adını açıklamadığı bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, Washington polisinin olaya karıştığını belirttiği 12 koruma aleyhine suç duyurusunda bulunacağı açıklandı. 


 WASHİNGTON506

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA