Hesekê’de soykırım anıtı

1915’te Asuri ve Süryani halkına yönelik soykırımda hayatını kaybedenler, Cizîr Kantonu’na bağlı Hesekê’de açılışı yapılan Seyfo Anıtı’yla ölümsüzleştirildi.

16 Haziran 2017 Cuma | Kültür-Sanat

Süryani Kültür Derneği, Hesekê’de Şehit Atharu Meydanı’na soykırım anıtı dikti.

1915-1918 tarihleri arasında Asuri ve Süryani halkına yönelik soykırımda hayatını kaybedenler, törende yapılan saygı duruşu ile anıldı.

Cizîr Kantonu’na bağlı Hesekê kentinde Demokratik Özerklik Yönetimi ve Demokratik Asuri Örgütü üyelerinin hazır bulunduğu törenle Soykırım Anıtı’nın açılışı yapıldı.

Süryani Kültür Derneği Yönetim Üyesi Elizabeth Gewriye, 

Yüzleşme çağrısı

Süryanice “kılıç” anlamına gelen Seyfo Anıtı’nın açılışında yaptığı konuşmada, 1915’te Türkler tarafından katledilen Süryaniler ve Ermenilerin özlemlerinin Rojava ve Kuzey Suriye’de hayat bulduğunu ifade etti.

Gevriye, Türk devletinin Kürtler başta olmak üzere Süryani ve Ermeni halkına yönelik gerçekleştirdiği soykırımla yüzleşmesini ve yaşanan acı kayıpların telafi edilmesini istedi.

Gevriye, “Erdoğan rejimi bu soykırımın benzerini Kuzey Suriye halkları üzerinden tekrarlamak istiyor. Artık eskisi gibi bir durum olmadığını söylüyoruz. Bugün tüm halklar arasında dayanışma mevcut ve soykırımlara karşı sessiz kalmayacaklar” ifadelerini kullandı.

Rojava Devrimi tarihi fırsat

Törende Süryani Partisi Başkan Yardımcısı Senheib Bersum da 1915 soykırımının tüm halklar için büyük bir acı ve insanlık tarihinde kara bir leke olduğunu söyledi. Konuşmasında Bersum, “Rojava devrimi Süryaniler için de tarihi bir fırsat” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Psikopos Mamoris Emsih ve Süryani Kadın Birliği Yönetimi Siham Qeryo anıtın açılışını yaptı. 

13 ülke tanıyor

Rojava yönetimi, uluslararası kuruluşlar, yerel yönetimler ve parlamentolar da dahil olmak üzere 13 ülke Asuri-Süryani soykırımını tanıyor. Seyfo katliamı

1915 soykırımından önce Osmanlı sınırları içerisinde 700 bin civarında Süryani, Keldani ve Asuri yaşıyordu. Süryanilerin ‘Seyfo’ olarak ifade ettiği katliamda, 300 bin Süryani katledildi. 200 bin Süryani de soykırımcı saldırıların yol açtığı; açlık, hastalık ve toplama kamplarındaki insanlık dışı koşullar nedeniyle yaşamını kaybetti. 

Süryani kaynakları 1915 soykırımında 500 bin kayıpları olduğunu söylerken, başka kaynaklar 19 ve 20. yüzyıldaki Osmanlı ve yeni Türk devletinin katliamlarından 450-500 bin Süryani’nin katledildiğini belirtmektedir. 

Onlarca Süryani şehri ve binlerce köyün yaşanmaz hale getirildiği soykırımda bir kısım Süryani Müslümanlaştırılarak devşirilirken, bir kısım ise canını kurtarmak için yerinden-yurdundan kaçmak zorunda kaldı. 


 HESEKE


1915

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA