TJA örgütlenme seferberliği başlatıyor

TJA, Amed’de düzenlediği birinci Ara Dönem Toplantısı'nın sonuç bildirgesini açıkladı.

16 Haziran 2017 Cuma | Kadın

TJA, Amed’de düzenlediği birinci Ara Dönem Toplantısı'nın sonuç bildirgesini açıkladı. Kadınlar, "Önderlikle Mutlaka Kazanacağız" kampanyasının ikinci aşamasının yürütülmesi, kadın konferansı, sempozyum ve eylemlerin örgütlendirilmesi ile merkezi bir kadın eyleminin düzenlenmesi gibi kararlaşmalara vardı.

İki gün boyunca Dünya ve Ortadoğu’da gelişen siyasi süreç ve savaş politikalarını değerlendiren kadınlar, ülkede artmakta olan kadın katliamları, çocuk istismarı ve uyuşturucu bağımlılığına karşı mücadele yolları da aradı. Tartışmalar sonucu kadınların alınan önerileri üzerinden yeni dönemin yol haritası belirlendi. Sonuç bildirgesini okuyan HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, toplantının büyük bir moral, iddia ve kararlılıkla sonuçlandığını söyledi.

Örgütlenme hamlesi kararları

Koçyiğit, 2 gün süren tartışmaların ardından alınan kararları şöyle sıraladı: 

* "Önderlikle Mutlaka Kazanacağız" kampanyamızın 2. aşamasının "Öcalan’a Özgürlük" talebiyle yürütülmesi ve "Demokratik Birliğin Yol ve Yöntemleri" konulu kadın konferansı, sempozyum ve eylemlerin örgütlendirilmesi, bu konuda özgürlük eylemlerinin hayata geçirilmesi ve merkezi bir kadın eyleminin düzenlenmesi.

* "Yaşamımı, Bedenimi ve Toprağımı Savunuyorum" şiarı ile kadın katliamlarına, tecavüz ve fuhuş çetelerine karşı mücadele kampanyasının başlatılması.

* Bunun için tüm kadın yapılarıyla ortak belirlenecek bir gün ve şiar ile büyük kadın yürüyüşünün gerçekleştirilmesi.

* Batman’da sempozyum, Türkiye genelinde panel, seminer ve kadın toplantılarıyla kadın cinayeti ve tecavüze karşı kadın savunmasının örgütlendirilmesi.

* Köy, mahalle ve tüm kentlerde kadın mücadele ve bilinçlenme seferberliğinin halk toplantılarıyla başlatılması.

* Siyasi kadın tutsaklara özgürlük kampanyasının dünya kadın örgütleriyle ortak yürütülmesi.

* Ulusal birlik çalışmalarının başlatılması için gerekli çalışmaların başlatılması.

* Barış Anneleri'nin bölge toplantı ve konferans ile yeni dönem örgütlenmesinin açığa çıkarılması.

* TJA ve tüm TJA bileşenlerinin bir örgütlenme seferberliği ile kadın örgütlenmesini sokak, mahalle, kentlerde geliştirmesi kararları alınmıştır. 


 AMED


247

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA