Tepe tepe tepe’lendiler

Kürdistan gerillası, Şemzînan’da Şkêrê Sipî tepesine girerek 20 askeri öldürdü, diğer askerler kaçarak kurtulabildi. 66 mm’lik havan dahil silahlarını kaldıran gerillalar, diğer silah ve mühimmatı imha etti. Çelê’deki Koordine tepesini de vuran gerillalar, 3 asker öldürdü.

15 Haziran 2017 Perşembe | Haber

Türk devletinin imha operasyonlarına eylemlerle yanıt veren gerillalar, Hakkari, Bingöl ve Şırnak’ta 30 Türk askerini öldürdü.

HPG Basın İrtibat Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada, eylem ve operasyonlarla ilgili şu bilgiler paylaşıldı:

Şkêrê Sipî tepesi: 20

* Şehit Bedran Gundikremo ve Şehit Nalin Muş Devrimci Hamlesi kapsamında; 12 Haziran günü saat 23.30’da Hakkari’nin Şemzînan ilçesine bağlı Garê alayının güvenlik tepesi olan Şkêrê Sipî tepesine yönelik üç ayrı koldan geniş kapsamlı bir eylem gerçekleştirildi.

* Bir çok mevziyi imha ederek tepeye giren gerillalar, 20 askeri öldürdü, geri kalanı kaçtı. Tepeyi tamamen denetim altına alan gerillalar, öldürülen askerlerin üzerindeki 1 adet BKC ve zinciri, 1 adet Kanas ve dürbünü, 1 adet HK-33 (Melez), 1 adet 60mm’lik havan, 1 adet termal ve gece görüş dürbününü aldı. Diğer silah ve mühimmat da imha edildi.

* Gerillalar, eş zamanlı olarak Tatasêlê (Konserve) tepesini de ağır silahlarla vurdu. Eylemlerden sonra Türk ordusu, savaş uçakları, obüs ve havanlarla alanı bombaladı. 13 Haziran günü alanda bir operasyon başlatan işgalci Türk ordusu, ölü ve yaralı askerlerini alandan uzaklaştırabildi.

Koordine tepesi: 3

* YJA Star gerillaları, Şehit Bedran Gundikremo ve Şehit Nalin Muş Devrimci Hamlesi kapsamında 12 Haziran günü saat 16.30’da Çelê’ye bağlı bağlı Koordine tepesine yönelik eylem düzenledi; 3 asker öldürüldü. Eylemden sonra işgalci Türk ordusu obüs ve havan toplarıyla çevresini rastgele bombaladı.

Şehit Baran tepesi: 3

* Gerillalar, 11 Haziran günü Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Bawan karakolu yakınlarında konumlanan Türk ordusunun gizli birliğini denetim altına aldı. Serêlata köyü yakınlarında vurulan birlikten 1 asker öldürüldü. Eylemden sonra Kobra tipi taarruz helikopterleri alanı bombalayan Türk ordusu, operasyon başlattı.

* 12 Haziran günü operasyonun bir birliği Şehit Baran tepesinde konumlandı. YJA Star gerillaları, aynı gün saat 18.00’de bu birliğe yönelik eylem yaptı; 1 asker öldürüldü, 5 asker de yaralandı. Türk ordusu, eylemden sonra Skorsky tipi helikopterlerle ölü ve yaralı askerlerini alandan uzaklaştırıp tepeye yeni birlik indirdi. tepeye yeni bir birlik indirdi.

* Gerillalar, 13 Haziran günü saat 19.40’da Şehit Baran tepesindeki yeni birliği de hedef aldı; 2 asker öldürüldü, 1 asker de yaralandı.

Serbend’de suikast: 1

* YJA Star gerillaları, 13 Haziran günü saat 10.00’da Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Serbend karakoluna yönelik bir suikast eylemi gerçekleştirdi; 1 asker öldürüldü. 

Birlik yine gizlenemedi: 2

* Erzincan’ın Kemah ilçesine bağlı Merek alanında bulunan Zovar yaylasında 12 Haziran günü öğle saatlerinde konumlanan Türk ordusunun gizli bir birliğini uzun bir süre denetim altına alan gerillalar, saat 16.30’da yöneldi; 2 asker öldürüldü, 1 asker de yaralandı.

* Türk savaş uçakları, 13 Haziran günü Medya Savunma Alanları’ndan Xakurke’ye bağlı Arê vadisini bombaladı. 


 ANF/BEHDİNAN


2241

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA