Yükselen suç; çocuk istismarı!

selmaakkaya@hotmail.fr | 08 Aralık 2017 Cuma

SELMA AKKAYA

Fransa hükümeti son bir aydır cinsel istismara dair yaş sınırı üzerine tartışmalar yürütüyor. 2018’de muhtemel yürürlüğe girecek yasada, 15 yaş altındakilere cinsel ilişkinin çocuk istismarı ve tecavüz olarak değerlendirilmesi gündeme gelecek. Fransa’da cinsel rıza yaşı 15 olarak belirlenmesine karşın, reşit olmayanlarlara uygulanan cinsel istismarı tanımlayan yasalar bulunmuyor. 

Fransız kadın örgütlerini ayağa kaldıran, hükümeti bu konuda yasa yapmaya yönelten süreç ise Eylül ayında mahkemesi görülen 11 yaşında iki kız çocuğuna tecavüz eden iki erkeğin beraat etmesi oldu. Fransa Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakanı Marlene Schiappa, belli bir yaşın altındaki çocukların cinsel ilişkiye girmesinde rıza aranmasına karşı önlem almak amacıyla, önlemlerin yasalar çerçevesinde arttırılacağını ifade ediyor. 

Fransa’da mevcut durumda, cinsel ilişkiye girenlerde yasal kabul edilen rıza yaşı 15 iken, 15 yaş altındakilerle cinsel ilişkinin tecavüz olarak değerlendirilmesi için mahkemelere kanıtlar sunmak gerekiyor. Kadın örgütleri özellikle son iki davanın sonucunun asla kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, her iki çocuğun yaşlarının birer kanıt kabul edilmesi gerektiğini ifade ediyor. Söz konusu mahkemeler ise şiddet ve zorlama olduğuna dair bir kanıt yoksa zanlılar tecavüzle değil, yalnızca reşit olmayan çocuklara cinsel tacizde bulunmakla suçlayarak, tecilli cezalar ya da para cezası veriyor. Eylül ayında kamuoyunu etkileyen her iki davada bu sonuç dahi çıkmadı. Mahkeme çocukların „rıza“ları ile olduğunu varsayarak sanıklar hakkında beraat kararı verdi. 

Fransa, yargısı çocuğun „rızası var“ diyerek özünde pedofoliyi meşrulaştırırken, bazı ülkelerde ‘tecavüzcüsüyle evlendirilmek’ olarak da bilinen çocuk yaşta zorla evlilik yasal boşluklar nedeniyle uygulanıyor. Bütünden tabloya bakıldığında dünya genelinde çocuk yaşta evlilik ve çocuk istismarı konusunda ciddi anlamda boşluklar bulunuyor. 

Son yıllarda dünyanın bütün ülkelerinde çocuklara dönük şiddet suçları içinde en hızlı artış gösteren suç türü uzmanlar tarafından cinsel suçlar olarak tanımlanıyor. Araştırmacılar eldeki istatistiki bilgilerin yetersiz olduğunu ve istismarın büyük bölümünün gizli kaldığını, ensest olgularının ise yalnızca yüzde 10’unun açığa çıktığını ifade ediyor. Yaş, cinsiyet, sosyo-ekonomik sınıf ve coğrafi bölge farkı gözetmeksizin herkesi etkileyen bu durum, karşısında yasalar ise yetersiz. Yasaların olduğu ülkelerde ise yine yargı organları uygulama sahasında yeterli ceza içeren yaptırımları uygulamıyor. 

Fransa ise bu anlamda ciddi yasal boşlukların olduğu bir ülke. Her yaş grubundan çocuk istismarın kurbanı iken, polis kendisine intikal eden durumları uzun süre dikkate dahi almıyor. Polisten yargıya 4-5 yıl (soruşturma süreci olarak tanımlanan yasal süre) aradan sonra ulaşan dosyalar ise yine büyük çoğunlukta yargı önünde beraat ile sonuçlanıyor. Mağdurlar ise üzerinden 5-6 yıl geçen bu süreci geride bırakma, bu psikolojiyi daha fazla yaşamamak için davaların peşini bırakıyor!

Ülkede böylesi bir gündem varken, meclis önünde eylemde olan sadece 100-150 kadın örgütü temsilcisi. 2018’de muhtemel çıkacak olan yasanın kapsamı ise meclis koltuğunda oturanların elinde. Toplumun suskunluğa kendini mahkum ettiği bir konuda onların gerçek anlamda çocukları kuruyucu bir yasa çıkarmayacağı ise yürütülen tartışmalardan anlaşılıyor!686
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: