Asos’tan Efrîn’e

05 Aralık 2017 Salı

SİNAN CUDİ

Türkiye, İran ve Irak hükümetlerinin ortak koordinasyonuna dayalı olarak son bir ay içinde Güney ve Doğu Kürdistan sınırı üzerinde bulunan Asos dağı 4 kez bombalandı. İran’ın hava ve kara istihbaratı ile tespit edilen YRK (Yekîneyên Rojhilatê Kurdistan-Doğu Kürdistan Birlikleri) noktaları, Türk savaş uçaklarının hedefi oldu. YRK’nin yaptığı açıklamaya göre saldırılarda 3 YRK savaşçısı şehit düşerken, Asos dağı çevresinde bulunan sivil yerleşim yerlerinde de maddi hasar meydana geldi. 

AKP medyası bu saldırıları, Güney Kürdistan’da 25 Eylül’de yapılan referanduma karşı Türkiye, Irak ve İran’ın işbirliğinin "meyvesi” olarak adlandırdı. 

Aslında 8 Temmuz 1937’de her üç devletin imzaladığı (İkinci Dünya savaşı ardından işlevini kaybeden ve 1979’daki İran İslam Devrimi yönetiminin fesh ettiği) Sadabad Paktı’nın Kürtlere karşıtlığı esas alan yedinci maddesi şüphesiz bu "meyve”nin (ne yazık ki kökü kurutulamayan) ağacı konumunda olduğunu gösteriyor. 

Pek tabii tarihsel kökleri bulunan bu tür anlaşmaların ömrü de anlaşmaların dayandığı olguyla bağlantılı olarak şekilleniyor. Çözümsüzlüğe mahkum edilmeye çalışılan Kürt sorununun kendini görünür kılması ve çözümü daha şiddetli bir şekilde dayatması, mevcut statükodan her türlü rant devşirenlerin ortaklığını da canlı tutuyor. 

Bu ortaklığa dayanarak Kürt sorunu dışındaki diğer ideolojik ve siyasi önceliklerini kazanıma dönüştürmeye çabalasalar da birbirlerinin alanlarına müdahale etme sebebiyle ortaklıkları kadar çelişkilerini de büyütüyorlar. 

Tam da bu saldırılarla eş zamanlı bir şekilde gündeme getirilen "YPG silahları” meselesi de önemle üzerinde durulması gereken bir konu.

Uluslararası DAİŞ karşıtı koalisyon üyesi olması, yine DAİŞ’e karşı en başarılı mücadeleyi yürütmesi nedeniyle hibe edilen askeri yardım, silah ve cephane desteğinin kesilmesi, verilenlerin de geri alınmasını içeren bu kampanya, pek tabii TC’nin yeni saldırı konseptiyle bağlantılı.

Erdoğan ve tayfasının talebi o olacak ki ABD Savunma Bakanlığı Ortadoğu Masası Sözcüsü Eric Pahon silah meselesine yaklaşımını içeren bir açıklamada bulundu; "Kategorik olarak, müttefikimiz Türkiye’yi tehdit edebilecek silahları toplayacağız.”

Biz bu "tehdit”ten, TC’nin Efrîn veya Rojava’nın başka bir bölgesine yönelecek saldırılara karşı YPG’nin savunmasını güçlendirmesi öngörülen silahları anlayalım. Demek ki TC, Rojava’ya girmenin bedelini; karşılaşacağı kötü sonuçları epey ciddiye alıyor ve mümkünse ABD eliyle YPG’yi silahsızlandırarak olası kötü senaryoları bertaraf etmeye çalışıyor.

"YPG Silahları”nın gündeme girmesiyle bu silahların depolandığı yerler hakkında da istihbarat sahibi olunduğu iddiaları dillendirilmeye başlandı. Her ne kadar bu iddialar zamanla "silahlar Türkiye’nin hedefi olmasın diye ABD’lilerin bulunduğu noktalarda tutuluyor” şeklinde yumuşatılmaya çalışılsa da bu konuda da bir saldırı planı olduğu aşikar. 

Tıpkı 24 Nisan’da düzenlenen Qereçox saldırısı veya daha geniş kapsamlı bir saldırı gerçekleştirerek "cephane depolarını vurduk” demeleri önünde şu ana kadar herhangi bir engel yok. 

DAİŞ karşıtı koalisyonun, koalisyonun bir üyesinin (TC’nin) başka bir üyesine (Kürtler) saldırısına karşı tutumu hep ‘arada durmak’ olduğundan, uluslar arası güçlerin bir tavır sahibi olmasını beklemek en hafif tabiriyle saflık olur. 

Kısacası TC, Asos’tan Efrîn’e, Kürdistan’ın doğu ucundan batı ucuna kadar yönelttiği ortak saldırılara dayanarak Kürt inkar ve imha konseptine dayalı yüz yıllık statükoyu sürdürmekte oldukça kararlı. Bunun için tüm etkinliğini ortaya koymaya çalışsa da Kürtlerin yürüttüğü mücadeleyi zayıflatıp bertaraf edebilecek bir kapasiteye ulaşabilmiş değil. Fakat bunu başarabilmek için tüm bölgesel ve uluslararası ilişkilerini devrede tuttuğu da açık.

Buna karşın Kürtlerin Rojava seçimleriyle de bir kez daha ispat ettiği üzere saldırılara karşı ancak radikal, katılımcı demokrasiyle mücadele edilebilir. Öz savunmaya dayalı demokratik sistemin alaşağı edemeyeceği hiçbir faşizan diktatörlük yoktur. 1248
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: