Kargalar bile Türkiye’ye gülmüyor

oezserikali@bluewin.ch | 20 Haziran 2017 Salı

ALİ ÖZŞERİK

İsviçre Gündemi


BM İnsan Hakları oturumlarında Türkiye yine gündem. İnsan hakları, işkence, basın ve düşünce özgürlüğü, gösteri hakkı, demokrasi… Aklınıza gelebilecek her temel alanda BM raportörleri ve hükümet dışı örgütler eleştirilerini, uyarılarını sıralıyor. Türkiye’yi savunmakla görevli diplomatlar zavallı bir konumda. Sanki her eleştiriye ellerine tutuşturulmuş ve aynı cümlelerden oluşan metinlerle karşılık veriyorlar. “Türkiye’de OHAL demokrasinin gelişmesi için getirilmiştir. Hiç bir gazeteci ve aydın düşüncelerinden dolayı cezaevine girmemiştir. Sivil diye katledildiği söylenenlerin hepsi teröristtir. Türkiye özgürlükler ve demokrasi ülkesidir…”

İnsan hakları ihlallerinin neredeyse günlük, saatlik yaşandığı Türkiye’de bilinen ve görünenin aksini savunan zavallı Türk temsilcilerinin açıklamalarına “Kargalar bile artık gülemiyor” denmeye başlandı.

Hemen her alanda ihlaller konusunda ipliği pazara çıkan ve artık ihlalleri savunamayacak dereceye gelen Türk diplomatlar da, yakında Avrupa’ya iltica ederse kimse şaşırmayacak.


Aile içi şiddet artıyor

İsviçre Federal İstatistik Dairesi’nin 2016 verilerine göre ülkede aile içi şiddet giderek artış gösteriyor. Aile içi şiddet kurbanlarının yüzde 75’i ise kadınlar.

İsviçre polis kayıtlarında 17 bin 685 aile içi şiddet olayı yaşandığını belirten Daire’ye göre, söz konusu olaylardan dolayı 18 kişi de hayatını kaybetti. Federal Daire verilerine göre,  şiddete yönelenlerin genel çoğunluğu ise erkekler. Erkek şiddetinin ise genelde evlerde ve hafta sonu gerçekleştiği belirtiliyor. Çocukların büyük çoğunlukla aile içi şiddete tanık olduğuna da dikkat çekilen açıklamada, İsviçre’nin hemen hemen bütün kantonlarında aile danışma merkezlerinin bulunduğu belirtilerek mağdurların bu merkezlere başvurmaları istendi.


Terör suçları ağırlaştırılıyor

Avrupa ülkelerinde artan DAİŞ terörü nedeniyle İsviçre hem güvenlik önlemlerini arttırdı, hem de yeni yasal düzenlemelerle terör suçlarına verilecek cezaları arttırıyor. Parlamento’da cezaların arttırılması için yapılacak düzenlemelerin yakında hayata geçmesi bekleniyor. Terör suçlularına verilen cezaların az bulunduğu yeni pakette, bu cezaların arttırılması isteniyor. Yeni düzenlemede ‘Terör suçlarına yardım eden, sempati duyan ve onların görüşlerini yayanların da cezalandırılması’ talep ediliyor. 


Kaçıranlar çok şey kaçırdı

Sakine Cansız (Sara) Kadın Festivali müthişti. Ancak katılım çok fazla olmalıydı. Onlarca İsviçreli Kadın Örgütü, onlarca stand, Kürt ve yabancı sanatçılarla İsviçre’de düzenlenen benzer etkinliklerin en organize olanı ve en niteliklisiydi. Katılımcıların bu denli kaynaştığı, paylaştığı, sahiplendiği festivali kaçıranlar çok şey kaçırdı. Kadın emeği ve organizasyonu ise zirvedeydi. Tebrikler.1119
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: