PolitikART

Denize hasret kalan sarı mekaplı çocuk

11.10.2017
Ömür su misali akıp geçiyor, çölde esen rüzgar gibi geçip gidiyor. Ömer Hayyam

1 FİLM 1 KİTAP

11.10.2017
1 Film: Kamerunlu Paul’un Avrupa’ya ölüm kalım yolculuğu: 1Kitap: Kadınların Barış Mücadelesinde Dünya Deneyimleri

Selma AKKAYA: Kaldırım serçesi!

11.10.2017
Yaşadığı acılarla beslediği şarkıları halen tüm ülkelerde dinlenen Édith Piaf, 10 Ekim 1963’te yaşama gözlerini yumdu. "Kaldırım serçesi" olarak anılan Piaf, son söyleşisinde şunu söylemişti: “Ben hep, her şeyi sonuna dek, sevgiyle yaşamayı seçtim. Ölüm benim için ürkütücü bir şey değil. Ben ancak, şarkı söyleyemediğim zaman ölürüm."

Bir yazgının romanı: Tatar Çölü

11.10.2017
İtalyan yazar Dino Buzatti’nin "Tatar Çölü", çağdaşı olan pek çok kitaptan ayrılarak Teğmen Giovanni Drogo ve Bastiani kalesinin yaşamını bir yazgıya büründüren bir romandır. Hem de Giovanni Drogo’nun bile dört aylığına başlayıp otuz yıla yakın peşinden sürüklendiği hüzünlü bir yazgı.

Yollarda biriktirdiğimiz anılar!

11.10.2017
Dördü beraber gözlerini suyun içinde açıp gülümsedi. Ağızlarından çıkan kabarcıkları seyredip suyun altında ne kadar kalınabilir sorusuna cevap bulmaya çalışıyorlardı. Nefesi kesilen iki gerilla, başları ile çıkalım işareti yaptı ama önerileri reddedildi. Her şeye ama her şeye direnmeyi aklına koyanların akış haliydi bu.

Sozdar DERSİM: Kaynağına akan bir bilge

11.10.2017
Malatya Cezaevi’nin birbiri ardına açılan demir parmaklıklı kapılarının en ardında, tüm içtenliğiyle işte bize gülümsüyordu Gurbet. Fotoğrafını dahi görmemiş olsamda O’nu hemen tanımış, ancak hayal kırıklığına da uğramıştım… Kısa boylu, duygusal biri düşmanın onca işkencesi karşısında nasıl irade göstermiş olabilirdi ki?

Gurbet’in kelimeleri (Gurbetelli Ersöz’ün günlüğünden…)

11.10.2017
Savaş tüm hızıyla devam ederken saflarımızda sosyaliteyi, buna bağlı olarak siyasallaşma ve askerileşmeyi geliştirmeye yönelik eğitimler de derinleşiyor.

Bayram BALCI : Gurbet bir vatandır, O vatan Kürdistan’dır

11.10.2017
Gurbet’i anlatmak için öncelikle o ilk doğru kelimeyi bulmam gerektiğini biliyorum. Günlerce, zihnimin karanlık dehlizlerinde dolaştıktan sonra tamam dedim, o ilk kelime ‘Vatan’dır. O ‘Vatan’ ise Kürdistan’dır.

Yurdusev ÖZSÖKMENLER: Yaşamayı da mücadeleyi de hiç ertelemedi

11.10.2017
Gurbetelli, bütün yaşamında kadının erkeğin kölesi olmasına, erkeğin yedeğine düşmesine karşı çıktı ve iradeleşmesi için çaba gösterdi. Kendisi de bunun en iyi örneklerinden biri oldu.

En çok merak edilenler

27.09.2017
Kurtarılan en büyük sivil grubun şehir içinden şehir girişine kadar çıkarılmasına ve güvenli bölgeye aktarılmasını gösteren fotoğraf kareleri… Bugüne dair duyguları anlatmaya kelimeler yetmez. Sivillerin umuda yürüyüşünü, yüreğimdeki tarifsiz sevinci asla unutamam.