Afrika’dan EFRÎN’e selam

Birinci Dünya Savaşı’ndan EFRÎN’e

Küresel Demokrasi Kongresini örgütlemeliyiz

RAHŞAN hiç susmayacak bir ağıt bıraktı

2000’li yıllarda Newroz

İnsanlık katlediliyor suça ortak olmayın

90’larda Newroz

Dizi

İnsanlık katlediliyor suça ortak olmayın

22.03.2018
Almanya, Fransa ve İngiltere’den gazetemize konuşan siyasetçi, yazar, sendikacı ve uzmanlar Türk devletinin, Efrîn işgali karşısındaki sessizliğe tepki göstererek, “Orada insanlık katlediliyor. Sessiz kalmak en büyük savaş suçu. Bu suça ortak olmayın” çağrısı yaptı.

Birinci Dünya Savaşı’ndan EFRÎN’e

21.03.2018
Şeyh Sait İsyanı’nda, Zilan ve Dersim katliamlarında Sovyet Rusya, hep Türk rejiminin yanında olmuştur, Türk devletinin gizli bir ortağı gibi hareket etmiştir. Kürtlerin ulusal taleplerini gerici, feodal, emperyalistlerin oyunu olarak görmüştür.

2000’li yıllarda Newroz

20.03.2018
90’lı yıllarda kitleselleşen Newrozlar, 2000’li yıllarda önemli politik mesajların verildiği milyonların katıldığı şölenlere dönüştü. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük talepleri ve barış çağrılarının öne çıktığı bu yıllarda Demokratik Konfederalizm’in ilanı yapıldı.

RAHŞAN hiç susmayacak bir ağıt bıraktı

19.03.2018
“Ben kendimi Newroz yapıyorum Kadifekale’de. Cizre, Mardin ve Nusaybin’in cevabını vermek zorundayım. Bana sahip çıkın. İsmet Sezgin’e haber veriyorum Newroz kutlanacak… Lastikle olmazsa bile, canımızla kutlanacak!”

90’larda Newroz

17.03.2018
Politik bir kimlik kazanan Newroz ilk kez kitlesel olarak 1991 yılında kutlandı. Nusaybin, Cizre başta olmak üzere Amed, İstanbul, Adana, Bismil, Dargeçit, Suruç, Kulp ve Hani’de binlerce kişi yasağa rağmen Newroz alanlarına aktı. 92 Newroz’unda ise kadın ve çocukların da bulunduğu 94 kişi Türk güçlerince öldürüldü.

Afrika’dan EFRÎN’e selam

16.03.2018
Kendi yurdunu savunan insanlar terörist mi ilan edilir? Ben buna karşıyım ve saldırıların hedefi olan ‘Türkiye’den bir işgal harekatı daha’ manşetini de bu nedenle attım.

Küresel Demokrasi Kongresini örgütlemeliyiz

15.03.2018
Uluslararası dayanışmayı somuta dönüştürmeliyiz. Sadece ‘yoldaşız, sizi destekliyoruz’ demek yetmez, ortak mücadele yol yöntemlerini bulmalıyız. Örgütsel biçimlerini geliştirmeliyiz, ortak örgütünü yaratmalıyız.

Almanya savaşın tarafı

14.03.2018
PKK’ye karşı, Kürt halkına karşı faşist, soykırımcı politikaların ortaya çıkartılıp uygulamaya konmasında Almanya bir merkezdir. Almanya politikası etkilidir. Kürdistan’daki savaşı organize eden Almanya savaşın bir tarafı oldu.

Almanya’nın 17. Eyaleti Türkiye

13.03.2018
93 Kasım’ında PKK’nin yasaklanması ne Kürdistan’daki mücadeleyle bağlıydı, ne Almanya-Türk ilişkileriyle bağlıydı, ne Almanya’daki mücadeleyle bağlıydı. ‘Almanya’da kitle gösterileri oldu ona karşı yasak ilan edildi’ deniliyor. Kesinlikle öyle bir durumla ilişkisi yoktur. PKK’nin yasaklanmasının tek nedeni, Düsseldorf davasının karara bağlanıp bitirilebilmesi içindir.

Êzîdîler yine yollara düştü

12.03.2018
Şengal’de DAİŞ’in uyguladığı soykırıma maruz bırakılan Êzîdîler, bu kez Efrîn’de yeni bir katliamla yüz yüze. Kentte Êzîdîler’in irili ufaklı 22 köyü bulunuyordu. Bu köylerden Qestel, Sinka, Baflunê ve Çema’da yaşayan Êzîdîler, saldırıları sonucu köylerini terk etmek zorunda kaldı. Êzîdîler, Türk ordusunun işgal ettiği köylerde Êzîdî mezarlığını mekanı imha ettiğine dikkat çekti.