DÜNYANIN TACI DÜŞTÜ!

Kawa düşmez! Newroz ateşi sönmez!

ROHENDA!

İşgalin ölümlü iştahı!

Helebce’nin öğretmeni: Mamosteye Nanasraw

Efrîn için çığlık olalım

Castel Cindo’da ‘sır’lı bir kadın savaşçı Şîndar

Toplum-Yaşam

Frankfurt’ta Temel hak ve özgürlükler KONFERANSI

22.03.2018
Hafta sonu Frankfurt’ta Kürt halkına, demokratik kurumlara ve sol muhalefete yönelik baskıları hukuki ve politik arka planının ele alınacağı konferans düzenlenecek. Konferansa çok sayıda siyasetçi ve aydın katılacak.

Efrîn’li Êzîdî’ler için endişeliyiz

22.03.2018
Efrîn’de yaşayan Êzîdîler, Türk devleti ve ona bağlı DAİŞ/El-Kaide menşeili çetelerin saldırılarından kaynaklı can güvenliklerinden endişe duyuyor. Almanya’da faaliyet yürüten Êzîdî kuruluşu Eziden Weltweit Derneği yaptığı açıklama ile Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği’nden (AB) Türkiye’nin işgal girişimini durdurulmasını talep etti.

Norveç ‘kalıcı yeşil kent’ inşa edecek

22.03.2018
Kentler yeni biçimler kazanıyor. Norveç yakında dünyanın en kalıcı kentine sahip olmayı umuyor.

Yapay zekalar edebiyat yapacak!

22.03.2018
Passau Üniversitesi’nden Alman Profesör Bjorn Schuller, yapay zekanın yakında insanlardan daha iyi sanat eserleri yapabileceğini söyledi. Profesör Bjorn Schuller, günümüzdeki yapay zekanın insanların yaratıcılığıyla rekabet edemediğini, ancak bu konuda robotların ve insanların arasındaki farkın giderek küçüldüğünü belirtti

Kawa düşmez! Newroz ateşi sönmez!

20.03.2018
Tarih boyunca Dehaqlar bir şeyi hep unuttu. Kürt’ün memleketinde ne Kawalar biter ne de Newroz ateşi söner. Dehaqlar oldukça Nevrozlar’da Kawalar isyan ateşi yakmaya devam edecek. Dehaqlar Kawaları çoğaltan yegâne gerçekliktir.

Yeşil sahalar da Efrîn’le

20.03.2018
Almanya’daki Kürt takımları da Efrîn işgaline tepki gösterdi. Efrîn’le dayanışma mesajı veren ve bunun için kampanya yürüten takımlar, tepkilerini sahaya da taşıyacak.

Maçlara Kar engeli

20.03.2018
Avrupa'nın farklı ülkelerinde ve liglerde mücadele eden Kürt takımlarının maçları kar engeline takıldı. Soğuk hava koşulları nedeniyle, takımlardan sadece Kürdistan Welat ve KSV MED takımları galibiyetle ayrılırken, FC Amed Berlin beraberlikle yetinmek zorunda kaldı.

İşgalin ölümlü iştahı!

19.03.2018
Tam altmış gün oldu, işgalci Türk ordusu en ağır silahlarla, uçaklarla barbarca saldırdı. Efrîn’de, çocuk, hamile kadın, yaşlı sivilleri öldürdü. İlçeleri ve köyleri yıktı. Efrîn halkı yerini yurdunu bırakmamak için direndi. Tekrar tekrar Helebce’yi, Şengal’i yaşattılar halkımıza.

Castel Cindo’da ‘sır’lı bir kadın savaşçı Şîndar

19.03.2018
Efrîn’de bir bahar vakti solmasın diye yeşile kesmiş dağlar ve ovalar, bir kadın yürüyor karanlığın üstüne. Omuzunda Nebi Huri’den bu yana aldığı ağır yük. Bu yükün ağırlığı ile ilerliyor, karanlığın üstüne düşme vakti değil yürüme vakti. Yol oluyor, yolun götürdüğü yere gidiyor, gözlerinde umudun hüznünü taşıyan bir kadın...

DÜNYANIN TACI DÜŞTÜ!

17.03.2018
Bir kız çocuğunun allı morlu saç tokası-tacı, kanlı morgun kapısında yere düştü! Kireç gibi beyazlaşmış yüzüne bulaşan kan dünyanın yüzünde bir leke gibi duruyor.