Kontrgerilla dizilerine örtülü ödenek

Dengê Hewa ile kâinat yolculuğu

Lacê Weli çıktı

Kürt seyirci AKSİYON istiyor

DAİŞ Herkül Kalesi’ni yok etti

Dersim’de 1 milyon yıllık kalıntılar

Kürt sanatında mağduriyet dili eskide kaldı

Kültür-Sanat

Keçiye OHAL yasağı

24.06.2017
Tiyatro salonu, oyuncak müzesi, tarım kooperatifi ve kütüphanesiyle örnek olan Bademler Köyü’nün köklük bir geleneği OHAL’e takıldı. Köy muhtarı Mehmet Uysal, 200 yıldır düğünlerde köy meydanında yaptıkları “keçi gezdirme” geleneğinin yasaklandığını söyledi.

Dersim’de 1 milyon yıllık kalıntılar

24.06.2017
Dersim’de 1 milyon yıl öncesine ait taş aletler bulunduğu bildirildi.

Taş evler devlete direniyor

24.06.2017
Dağların arasında saklı cennetten bir parça olarak nitelendirilen Hakkari’nin Çukurca ilçesinin tarihi ve doğal güzellikleri, Türk devletinin savaş ve yıkım politikasına kurban ediliyor.

Mehmed Çapan’la Dersim kilamları

24.06.2017
Dersimli usta sanatçı Mehmed Çapan Rüsselsheim’da sahne alıyor. Weltmusik Akademie Mainz’ın desteklediği konserde Mikaîl Aslan ve Cemîl Qoçgîrî de sanatçı Çapan’a eşlik edecek.

Kardeş Türküler ‘Yol’ ile geliyor

24.06.2017
Kardeş Türküler, yakında “Yol” adlı yeni albümleriyle dinleyici karşısında olacak. Grubun son olarak “Çocuk (H)aklı” adlı albümleri yayımlanmıştı.

Kürk Mantolu Madonna için Cotillard’a teklif

24.06.2017
Sabahattin Ali’nin ünlü romanı ‘Kürk Mantolu Madonna’nın beyaz perdeye uyarlanacağı bir süredir biliniyordu. En çok merak edilen ise filmin kadın karakterinin kim olacağı idi.

Evînên Rêzan’dan yeni albüm

24.06.2017
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Med Kültür Merkezi (MKM) sanatçısı Evînên Rêzan’ın “Yarê” isimli albümü Kom Müzik’ten çıktı.

Amed ve Mardin’e İskoçya’dan uzman

24.06.2017
İskoçya’dan dünya mirası uzmanları Diyarbakır ve Mardin’de Türk devletinin saldırılarından zarar gören tarihi eserleri restore etmek için Türkiye’ye gelecek.

Kürt seyirci AKSİYON istiyor

23.06.2017
Kürt sinemasının artık bir kimliğinin olduğunu belirten Mehmet Aktaş, Kürt izleyicinin artık farklı filmler izlemek istediğini belirtti ve ekledi: ‘’İzleyici aksiyon, komedi görmek istiyor. Kürt sinemasında da bu yönlü bir değişim gözlemleniyor.’’

Halepçe sokaklarında öksüz bir şair

23.06.2017
Tenya Kokoyî, yayınevleri ve kültür kurumlarından destek görmeyince sokaklarda şiir divanını satıyor.