Perspektifim KÜRDİSTAN

Alevileri Şiileştirmek

ZAD iktidara kafa tutuyor!

Özgür Gündem ve Evrim

Enfal’in 30. yılı

OHAL’de kitap yasak

Türkiye’yi boykot et!

Dizi

Türkiye’yi boykot et!

20.04.2018
Türkiye’de artan gerilim ve savaş nedeniyle Almanya, Hollanda, ABD gibi birçok ülke 2017 yılında vatandaşlarını “Türkiye’ye gitmeyin” diyerek uyardı. Kürtler ise Türk turizmini boykot kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında sokaklara çıkan Kürtler Türk devletinin kirli yüzünü teşhir ediyor.

OHAL’de kitap yasak

19.04.2018
Kayyumdan evvel, son katıldığımız Diyarbakır Kitap Fuarı’nda stantların yerleştirildiği gün polisler salonu dolaşıp bütün stantlardaki kitapların fotoğrafını çekti. Ertesi gün, fuarın ilk günü, uzun namlulu silahlarla komşumuz Aram Yayınları’nın standı basıldı… Sonra OHAL’li günlere geldik. Evrensel Yayınları KHK ile kapatıldı… Birçok kitap hakkında toplatma kararı çıktı…

Alevileri Şiileştirmek

18.04.2018
Araştırmacı-Yazar Mehmet Bayrak, Türk devlet aklının Alevileri Şiileştirilme politikasının temellerini İttihat Terakki döneminde uygulamaya sokulduğunu belirtti. Bayrak İttihat ve Terakki’nin ardından Mustafa Kemal’in de aynı yolu izlediğine dikkat çekti.

Perspektifim KÜRDİSTAN

17.04.2018
Bana göre Kürt Hareketi önerdiği proje ve perspektifle Ortadoğu’ya iyi bir çözüm önerisi sunmakta. Hatta Avrupa’ya da. Öcalan’ın, Kürt hareketinin önerdiği ideoloji, bu topraklarda harmanlandı, büyüdü. Bu Ortadoğu için çok değerli bir şey.

ZAD iktidara kafa tutuyor!

16.04.2018
Her şey on yıl önce Nantes şehri yakınlarında ikinci bir havaalanı inşa edilmesine karşı gelişen yerel direnişle başladı. Bu direniş 8 yıl önce ZAD (Savunma Bölgesi) olarak bilinen otonom alanın kurulması ile taçlandı.

Enfal’in 30. yılı

14.04.2018
Elma kokusuyla başlayan ve onbinlerce insanın kimyasal ile öldürüldüğü Enfal’in üzerinden 30 yıl geçti. Saddam Hüseyin tarafından Kürt halkına yönelik yapılan soykırımın derin izleri bugün hala can yakmaya, yürek dağlamaya devam ediyor.

Özgür Gündem ve Evrim

13.04.2018
Kısa ömrüne yüzlerce makale-yazı, iki kitap, bir filmin öykü yazarlığı ve dolu dolu bir gazetecilik sığdıran Evrim Alataş’ın özellikle gazetecilikle ilişkisini Özgür Gündem gazetesiyle bütünleştiren Mukaddes Alataş, “Özgür Gündem yerine başka gazetede olsaydı Evrim olmazdı. Evrim orada Evrim oldu” dedi.

50. yılında ikinci 68 BAHARI mı?

12.04.2018
1968 isyanın 50’inci yıldönümünde başlayan grevler Fransa’yı sarsıyor. Demiryollarında başlatılan grevin günlük maliyeti 20 milyon Euro. Şu ana kadar toplamda demiryolları sektöründe 100 milyon Euro, havayolları sektöründe 20 milyon Euro zararın olduğu ifade edilen grevler nedeniyle hayat felce uğradı. Demiryolu çalışanları, hükümetin reformlarına karşı, ayda 12 gün grev yapma kararını uyguluyor.

Hasankeyf’e son bakış

11.04.2018
Kahvehane önündeki kürsüde oturup çayını içen 61 yaşındaki Mehmet Ata Özbey, Hasankeyf’te doğup büyümüş. Özbey, “12 bin yıllık tarihin sular altında kalmaması lazımdı. Göç edeceğim. Bir tarih kapandı artık” diyor.

Nükleer AKP!

10.04.2018
Almanya, İtalya, Amerika ve daha pekçok ülke nükleer enerjiyi terk ederken, Türkiye nükleer yarışa yeni giriyor. Bunu yaparken de asıl derdinin enerji olmadığını biliyoruz. Erdoğan’ın acelesinin “güç” gösterisinden ibaret olduğunu biliyoruz. Nitekim Erdoğan ile Putin'in son Ankara görüşmesi de her şeyden önce bir nükleer faşizm anlaşmasıdır.