Kürdistan'ın 5. parçası: Anatoliya Navîn

Orta Anadolu Kürtleri: Azınlık içinde azınlık

Laz Kemal Kürtlüğümüzü diriltti

Kürdistan’dan Orta Anadolu’ya: Orta Anadolu Kürtleri’nin direnişi

Gundê Jinê; JINWAR

Dêrazor’da muhteşem ikili

Dizi

Laz Kemal Kürtlüğümüzü diriltti

23.11.2017
Kemal Pir, Tuzluçayır’a 1975’te geldi. Önce bizim grupla ilişkilendi. O zaman hepimiz Türk solu adına hareket ediyorduk. Mahalleye ilk geldiğinde kimse onu tanımıyordu. Bir iki kişiyle kahveye geldi, bir de bir iki sefer derneğe gelmişti. Orada gördük, fakat kimse tanımadığı için önceleri mesafeliydik.

Orta Anadolu Kürtleri: Azınlık içinde azınlık

22.11.2017
Orta Anadolu Kürtleri'nin büyük bölümünün Malatya, Adıyaman, Urfa ve Ağrı bölgesinden buraya geldiklerini gösteriyor. Yine değerlendirmemiz, özellikle Malatya ve Adıyaman bölgesinden gelenlerin ağırlıkla Alevi kökenli; Urfa ve Ağrı bölgesinden gelenlerinse ağırlıkla Êzidi kökenli olup, sonradan Hanifi Müslümanlığına geçtikleri yönündedir.

Kürdistan’dan Orta Anadolu’ya: Orta Anadolu Kürtleri’nin direnişi

21.11.2017
Orta Anadolu Kürtleri, 1950 yıllarına kadar içine kapanık kapalı bir toplum olarak yaşadı ve bu şekilde kültürünü korudu. Bundan sonraki süreçlerde devlet, MİT’ten emir alan veya onların elemanı olan imamalar Kürtlerin yaşadığı bölgeye göndererek insanları din vasıtasıyla asimile etmeye çalıştı.

Kürdistan'ın 5. parçası: Anatoliya Navîn

20.11.2017
Yüzyıllardır asimilasyon politikalarıyla karşı karşı kalan Orta Anadolu Kürtleri, Türkler ile iç içe yaşamalarına karşın dillerini koruyor; aynı şekilde kültürü, örf ve adetini de bugüne kadar koruyup taşımayı başardı.

Dêrazor’da muhteşem ikili

18.11.2017
Azadi Avesta: Ben ve Heval Ruken, zırhlı araçta ve üzerindeki Doçka’da yerimizi alıyoruz. Grupları götürüp getiriyoruz, erzak ve mühimmatlarını taşıyoruz. Bir çatışma veya saldırı olduğunda ilk müdahale olarak biz gidebiliyoruz, yaralıları çatışma bölgesinden çıkarabiliyoruz. Bizim işimiz gerçekten heyecanlı.

Gundê Jinê; JINWAR

17.11.2017
Jinwar’da ekolojik , komünal ve demokratik bir yaşam olacak. Meclisi olacak, bütün kararlar halkın katılımıyla alınacak. Kimyasal tarım ürünleri Jinwar’a girmeyecek. Hormonlu ürünler üretilmeyecek. Kimyasal gübre yerine zibil kullanılacak, sebze ve meyvelerin geri dönüşümü yapılacak.

Sanat cephesinde Kürt mevzileri

16.11.2017
Hükmedenlerin yazdığı tarihte Kürtlerin yerinin olmadığı sanat dünyasında sanatçı, kendini yeniden tanımlamak zorundadır. Hatta görüntüler evreninde aykırı bir imge, bir özne, bir toplumsal kimlik olarak çağdaş sanat dünyasında kendini ortaya koymaktadır.

ZER Kayıp bir şarkının peşinde

15.11.2017
Kazım Öz’ün son filmi ‘Zer’, New York’tan Dersim’e bir arayış hikayesine çıkan Jan’ın içsel yolculuğunu anlatıyor. Bir şarkının peşine düşen Jan, bu uzun yolculukta sadece bir şarkıyı değil, geçmişine dair bir dünyayı da keşfediyor...

Erdoğan dört dörtlük FAŞİSTTİR!

14.11.2017
Erdoğan, Kürdistan’ın her dört parçasına karşı faşist bir siyaset yürütüyor. Bu yüzden Güney Kürdistan’ın Rojava deneyiminden yararlanması gerekmektedir. Rojava ile Güney arasındaki sınırın açık olması gerekiyor; sınırların kapalı olması halka zarar veriyor.

Zerga’nın ağıdı

13.11.2017
Zerga ve Mihemedê Seîd Axa üzerine söylenen klam Kürt müziğinin en trajik ve duygu dolu şarkılarından biridir. Çok güçlü bir aşk öyküsüdür. Zerga ateş kadar yakıcı aşkını dillendirirken aslında sömürgeciliği, katliamları ve Kürdün gerici yönüne karşı olan öfkesini haykırıyor.