Kürt Halk Önderi için 1820 gün

Ayvalık özerklikle merkez olmuştu, efeler halkın öz savunma gücüydü

Ehmedê Xanî’nin mirası, özgür Kürdistan’ındır

Mülteciler Avrupa’ya gelmeyi sürdürecek, ta ki Avrupa ülkelerimize savaş getirmeyi kesene dek

Popülizm cenderesi

İki yüzyıl, üç dalga

Dizi

Kürt Halk Önderi için 1820 gün

24.06.2017
Bazen eksi 20 derece soğukta, bazen 40 derece sıcakta... Yağmurda, güneşte, karda... Avrupa’da yaşayan Kürtler, önderleri için 260 hafta, 1820 gündür kesintisiz nöbet tutuyor. Kürt halkının en uzun kesintisiz eylemi olan Strasbourg’daki “Öcalan’a Özgürlük Nöbeti”, 5 yıldır devam ediyor.

İki yüzyıl, üç dalga

23.06.2017
Fransa’daki Kürt kadınları, geçtiğimiz hafta çatı örgütlerinin kuruluşunu ilan etti. Fransa Kürt Kadın Hareketi’nin (TJK-F) kuruluşu vesilesiyle biz de ülkedeki kadın hareketinin tarihine ve bu tarih içinde Kürt kadınlarına baktık.

Popülizm cenderesi

22.06.2017
Almanya’da sol muhalefetin merkez öznesi Sol Parti, 10. kuruluş yıldönümünü karşılıyor. Avrupa’da sağ popülizmin yükselişe geçtiği, temel tartışma başlıklarının ‘güvenlik’ ve ‘mülteciler’ olduğu bu dönemde Sol Parti, ‘solda kalmaya’ çabalıyor. Almanya’nın ‘en sol’ partisi, ‘en sağda’ duran AfD’ye oy kaptırmamak için ne yapabileceğini tartışıyor.

Mülteciler Avrupa’ya gelmeyi sürdürecek, ta ki Avrupa ülkelerimize savaş getirmeyi kesene dek

21.06.2017
O denizlere düşüyor yolları. Ya savaştan ya kıtlıktan kaçıyorlar. Binlercesi, artlarında kimlik, fotoğraf ya da başka bir hatıra bırakmadan ölüp gidiyor. Kimse bilmiyor, duymuyor, tanımıyor. En son tek bir teknede ölen 120’si gibi, ölümleri artık öyle çok haber değeri bile taşımıyor. Çünkü “bütün insanlar eşittir” ama uygarlığın temiz iskarpinlileri gibi “bazıları daha eşittir”! Öyle ya: Parislinin ölümü felakettir. Ama Ortadoğuludur, ölür; Eritrelidir, sürünür; g a y e t l e normaldir.

Ayvalık özerklikle merkez olmuştu, efeler halkın öz savunma gücüydü

20.06.2017
Bugün yalnızca “tatil beldesi” olarak anılan Ayvalık, üç yüz yıl önce bir Rum kentiydi ve kısa bir dönem de olsa Osmanlı’dan özerklik elde etmişti. Bugün çoğunluğu özerklikten ‘korkan’ Ayvalık, o dönemde özerklikle en gelişkin ve müreffeh günlerini yaşamıştı.

Ehmedê Xanî’nin mirası, özgür Kürdistan’ındır

19.06.2017
Xanî’yi Türk devletinin son sözcüsü AKP, bir yolunu bulup sistemiçileştirmeye, kapsayarak yok etmeye çalışıyor. Kürt kimliği ve Kürdistan’a dair özlemlerini ise sanki “kimliğinin arkaik bir unsuru” gibi göstermeye çalışıyorlar. Oysa Xanî’yi kuran esas, Kürtlüktür, Kürdistan’dır. Onun özlemi, Kürtlerin birliği, Kürdistan’ın özgürlüğüdür.

Kültür çerçisi destanların izinde

16.06.2017
Bir keresinde bir karar aldım, evdekilerle de paylaştım. İyi bir kamyonet almak istiyorum. Yanlarını açılan portatif raf gibi düzenlemek istiyorum. Kütüphane gibi... Diyar diyar dolaşıp pazar yerlerini araştırıp oralara gitmek istiyorum. Yani bir nevi çerçi gibi. Bu hayal, henüz içimde bir yaradır.

DİRENENİN güncesi: Yenilmediysen anlayacaksın beni

16.06.2017
Vazgeçebildiğin şeylerin çokluğu kadar, anlamsız ve bağımlısı olduğun şeylerin çokluğu kadar manasız faktörleri yaşamından çıkartabildiğinde yenilmediysen, yıkılmadıysan ve yeniden başlayabilecek gücü kendinde görebildiğinde anlayacaksın beni. Yaşam yolundan bir kere geçiyorsun. Sakın harcama zamanını, yeni olsun her günün.

KDP’nin ilkesiz savurganlığının Kürtlere faturası ağırlaşıyor

15.06.2017
KDP’nin dar, kısır ve çarpık ilişkileri ile Kürtleri ve Kürdistan’ı öncelemeyen politik tavrının faturası giderek büyüyor. Bağımsızlık referandumunu gündeme getirip Türk ve Fars devletlerinin direkt ve dolaylı işgalinin üstünü örtmeye çalışan KDP sayesinde maalesef Musul’un ardından Şengal ve Kerkük de iştah kabartmaya başladı.

Duygular hareket etmiyor artık, hiçbir şey hak ettiğince yazılamıyor

14.06.2017
Hiçbir şey hissedemiyorum bazen. Gördüklerim karşısında nasıl tepki vereceğimi bilmiyorum. O kadar çok şey yaşanıyor ki zihin karşılık vermekte zorlanıyor. Duygular hareket etmiyor artık. Bütün kelimeler dilimde küfre dönüyor. Hiçbir şey hak ettiği anlamıyla yazılıp anlatılamıyor. Anlatamıyorum…