Parça değil, tüm Kürdistan

Türkiye artık Avrasya çizgisinde

DAİŞ sonrasına hazırlık başladı

Die Linke için sandık başına

Ambargoya rağmen belediyecilik

Ağır çekim kıyameti

Kürdistanla dayanışma artacak

Dizi

Kürdistanla dayanışma artacak

20.09.2017
Pazar günü Almanya’da yapılacak seçimlerde Kürtlerin Sol Parti’ye oy vermesini bekliyoruz. Çünkü partimiz, Kürtlerin kaderini sürekli olarak dile getiriyor, açık bir şekilde PKK yasağının kaldırılmasını istiyor ve Erdoğan’a karşı yaptırımların uygulanmasını talep ediyor. Sol Parti ne kadar güçlüyse, Kürdistan ile dayanışma o kadar büyüyecek.

Die Linke için sandık başına

19.09.2017
Almanya’da farklı ülkelerden gelen yaklaşık 1 milyon Kürt yaşıyor. Alman partilerinde ve sendikalarında katılım ve temsiliyeti zayıf. Yetişkinlerde Almanca eksikliği, genç nesilde pasiflik temel sorun. Dışa açılmakta zorlanan bir siyasal kültür de var. Bu durum bir izolasyona götürüyor.

Ağır çekim kıyameti

18.09.2017
Modern dünya bir ölüm tarlasını andıracak. Yaşam alanlarının bugünkü bölünmüş hali, göç etmeyi çok daha zor hale getirecek. Ama ısınmayı 10 derecenin altında tutabilirsek, en azından sıcaklık kaynaklı kitlesel ölümleri önleyebiliriz.

Parça değil, tüm Kürdistan

16.09.2017
Kürdistan parçalanmıştır; bütünü kurmadan bütünün birliğini oluşturmadan, parçaları güvenceye alamayız. Bütünü ret ederek parçalar üzerinde iktidar olmak isteyen anlayışlar daha çok Sykes-Pickot anlaşmasını devam ettirmek isteyenlerdir. Hem Sykes-Picot’a karşı çıkacaksın hem de Sykes-Picot’un parçalanmışlığını meşru sayıp onun üzerinde siyaset yapmak olmaz.

DAİŞ sonrasına hazırlık başladı

15.09.2017
Astana’yı temsil edenler hepsi yenilgiye uğradı, devreden çıktı. Şu an Cenevre’nin de, Astana’nın da artık bir anlamı kalmadı. Astana’ya kabul edilen güçler yenildiler. Artık yeni bir durumun ortaya çıkması gerekir. Suriye meselesinin çözümünde yeni arayışlara ihtiyaç var.

Türkiye artık Avrasya çizgisinde

14.09.2017
Amerika ve Avrupa ülkelerinden dıştalanmış durumda olan Türkiye, Rusya ile ilişkilerini giderek derinleştiriyor. Bunu bir yanıyla, Batı’ya karşı şantaj olarak kullanıp, konumunu güvenceye almak istiyor. Fakat bu şantaj sökmeyince Türkiye’nin Avrasya politikasına kaydığını belirtebiliriz.

Ambargoya rağmen belediyecilik

13.09.2017
Eşbaşkan Muaz Abdulkerim Qamişlo Belediyesi Eş Başkanı. Rojava’da devrim süreci başlayınca Şam’daki ecza deposunu bırakarak, Qamişlo’ya gelerek zor bir işin altına girmiş. Dört kardeşi savaş cephesinde olan Eş Başkan, Qamişlo’da tamamen halk belediyeciliği yaptıklarını söylüyor.

Darbe AKP ile sürüyor

12.09.2017
Tayyip Erdoğan’ın Devlet Bahçeli ile kurduğu ittifakla birlikte Kürt soykırımı saldırısı daha da kapsamlı hale getirilmiştir. Şu an ki, Kürt soykırımı saldırısı 12 Eylül faşizminden daha kapsamlıdır, daha boyutludur.

Reqa’da sona doğru

11.09.2017
QSD, DAİŞ’in son kalesi olan Reqa’yı düşürmek için ‘Büyük Savaş’ adıyla başlattığı operasyonlar 100. gününe yaklaştı. Kentin yaklaşık yüzde 70’ini kontrolüne alan QSD, Reqa’da hâkim olan güç haline geldi.

Egemen sınıfları kim durduracak?

09.09.2017
Oysa esas sorun sosyal yardım sisteminin ve toplumsal dayanışmanın tükenmesi; katı, halk karşıtı bir sınıf siyasetinin izlenmesi. Toplumsal eşitsizliklerin ırksallaştırılması ve etnikleştirilmesi, burjuvazinin en eski taktiğidir.