Yazdır  | http://www.yeniozgurpolitika.org/?bolum=haber&hid=40587
30. yıl kutlanıyor

25 Kasim 2008
Yeni_Özgür_PolitikaKürdistan İşçi Partisi’nin (PKK) 30. kuruluş yıldönümü Almanya’nın Bremen, Heilbronn ve Kiel kentleri ile Fransa’nın Montes La Jolie bölgesinde yaşayan Kürtler tarafından görkemli bir şekilde kutlandı.
27 Kasım 1978 yılında kurulan PKK’nin kuruluş yıldönümü kutlamaları başladı. Almanya’nın Bremen kentinde önceki gün Gümüş Düğün Salonu’nda yapılan kutlamaya Bremen’deki Kürt kurum temsilcileri, siyasetçilerin de aralarında bulunduğu bin 300 kişi katıldı. Saygı duruşuyla başlayan kutlamada konuşan Kürt siyasetçi Sakine Cansız, bir avuç insan ile başlayan Kürt ulusal mücadelesinin bugün milyonlara ulaştığını belirtti. Cansız, PKK’nin tüm dünyada ezilenlerin umut ışığı olduğunu ve taraftar edindiğini vurguladı. “Artık kurum ve kuruluşlarıyla özgürlüğü inşaa etme zamanı gelmiştir” diyen Cansız, AKP’nin ‘ya sev ya terket’ şeklindeki ırkçı tutumunu da değerlendirdi. Sakine Cansız, “Türk ordusuyla birleşerek, faşist bir politika ile Kürt halkına ‘ya sev ya terket’ dayatmasında bulunan AKP, önümüzdeki seçimde Kürdistan’dan tek bir Kürt oyu alamayacak. Kürt halkı yakaladığı bu tarihi fırsatı değerlendirerek kendi kaderini eline almış onurlu bir halk olarak yaşayacaktır” dedi. Cansız konuşmasını şu çağrıyla bitirdi: “Daha fazla birlik olarak ortak mücadele etmeliyiz.”

Daha sonra Kürdistan Özgürlük Şehitleri Aileleri adına Celal Özkan, Bremen Halk Meclisi adına Necdet Ersöz, Bremen Biratî Derneği adına Makbule Tunç, Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) adına Yaşar Özler, Kürdistan Êzidîler Federasyonu (FEK) adına Adnan Xeydo, Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK) adına Emin Arslan, Bremen Saidi Kürdi Camii ve Kürdistan İslam Toplumu (CİK) adına Hacı Muhettin, PYD Suriye Örgütü Bremen temsilcisi Kahraman Ala, Avrupa Demokratik Kürt Kadın Hareketi adına Hayat Kaya, Kürt siyasetçi Muhlis Kaya ile Kürtçe öğretmenleri Emin Aktaş ve Süleyman Gürpınar birlikte sahneye çıkarak, “Eleleyiz, omuz omuzayız. Kürdistan’da bu kardeşliği sağlayan tüm farklı görüşleri biraraya getiren PKK’ye minnettarız. PKK’nin 30. yılını kutluyoruz” mesajı verdi. Kutlamanın kültür programında sanatçılar Seyitxan, Fatê, Kewê, Apo ve Tuncer müzik dinletileriyle, Bremen Kadın Halk Oyunları grubu Koma Jiyane Nû dans gösterisiyle yer aldı.

Heilbronn’da coşkulu kutlama

PKK’nin kuruluş yıldönümü Almanya’nın Heilbronn kentinde de coşkulu bir şekilde kutlandı. Can Düğün Salonu’nda önceki gün bini aşkın kişinin katılımıyla yapılan etkinlikte bir konuşma yapan Kürt siyasetçi Botan Serhat, PKK özgürleşme hamlesini anlattı. Serhat’ın konuşmasının ardından PKK’nin mücadelesinin anlatıldığı bir sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi. Koma Oremar halk oyunları ekibinin Amed yöresinden oyunlar sahnelediği kutlama, Kama Silbus û Tari, Koma Heval, Koma Evindar, Koma Zimanê Rojê ve Hozan Berbang’ın söylediği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla gece geç saatlere kadar sürdü.

Kiel’de kadınlar çoğunluktaydı

Almanya’nın Kiel kenti de PKK’nin 30. kuruluş yıldönümü kutlamalarına ev sahipliği yaptı. Kutlama için Kiel’in Garden semtindeki Mega Saray Düğün Salonu’nda kadınların çoğunlukta olduğu bin kişi biraraya geldi. Kiel Kürt Derneği Çocuk Korosu’nun okuduğu “Ey Raqip” marşı ve saygı duruşuyla başlayan kutlamada, CDK adına Ahmet Dersim bir konuşma yaptı. Dersim, “30 yıldır PKK öncülüğünde süren mücadelede PKK’yi PKK yapan Önderliğimizin çelikten iradesi, şehitlerimiz ve halkımızdır. Kürt Özgürlük Mücadelesi gelinen noktada halklaşarak, serhildanlaşarak Önderliğimiz özgürleşinceye kadar sürecektir” dedi. Kurulduğu günden bu yanan Kürt halkının özgürlük umudu olan PKK’nin tasfiyesi için uluslararası komploların sürdüğünü hatırlatan Dersim, konuşmasını şöyle noktaladı: “Fakat unutulmamalıdır ki; PKK’yi hiçbir kirli ittifak ve komplolar bitiremez. PKK halklaşmıştır, binlerce şehidin kanıyla bugün dünyanın gündeminde yer almıştır. ‘Ya sev ya terk et’ gibi faşist söylemlerle bir yere varılamayacağını artık anlamaları gerekir.” Daha sonra CİK adına söz alan Melle Eşref, “Bundan 30 yıl önce ezilen yoksul halkın çocukları biraraya gelerek bir karar verdiler. Bugüne kadar böyle gelmiş bundan sonra böyle gitmez diye bir karar aldılar. PKK öncülüğünde halkın kurtuluşuna soyundular. İşte PKK bunun adıdır. İşte Abdullah Öcalan’ın Önderliği budur. Bütün dünyayı bütün emperyalist güçleri arkalarına alsalar da PKK’nin, bu halkın iradesini kıramazlar” dedi. Melle Eşref, şöyle devam etti: “Bugün bizi uzaktan seyredenler yarın tarih önünde hesap verecekler, tarih onlardan hesap soracak. Onun için Kürtler gücünü iyi anlamalıdırlar. Bu yoksul halkın 5 yaşlarındaki çocukları Amed sokaklarında panzerlere taş atıyorsa demek ki bu bir inançtır. Dünyada hiçbir güç PKK’ye rağmen siyaset yapamaz. Çözümün anahtarı PKK’dir, Önder Öcalan’dır. Başka yolu yok bu halk er ya da geç Önderliğiyle buluşacak. PKK’nin 30. kuruluş yıldönümü halkımıza insanlığa kutlu olsun.” Etkinlik Ozan Simar, Ozan Cane e Ozan Mesut’un seslendirdiği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.

Fransa’da kutlama

Fransa’nın Montes La Jolie kentinde yaşayan Kürdistanlılar da PKK’nin kuruluş yıldönümünü coşkuyla karşıladı. Lima salonunda önceki gün yapılan ve bin 500 Kürdistanlının katıldığı kutlama, saygı duruşuyla başladı. Daha sonra bir konuşma yapan CDK temsilcisi, PKK’nin 30 yıl önceki gibi genç ve güçlü olduğunu dile getirdi. Konuşmanın ardından PKK tarihinin anlatıldığı bir sinevizyon gösterisi sunuldu. Kutlamanın kültür programında ise Ozan Dino, Xelil Xemgin, Ozan Mervan, Armanc, Çar Newa, Hakimcan ve hiphop sanatçısı Mikail sahne alarak gençleri coşturdu.

İLYAS ERSÖZ/BREMEN-SAİT ÖZTÜRK/HEİLBRONN-Y.Ö.POLİTİKA/KİEL/MONTES LA JOLİE

© 2006 - 2007 Yeni Özgür Politika